Öne Çıkan Gerçek IP alamama sorunu ve Çözümü (Superonline CGN ip)

Konu, 'İnternet, Güvenlik ve Ağ' kısmında saka tarafından paylaşıldı.

1. saka

saka Admin Yetkili Kişi

Merhaba,

Evde süperonline fiber altyapısı kullanıyorum ve uzun süredir süperonline ile gerçek IP problemi yaşıyorum.

www.whatismyip.com adresinden gördüğüm ip adresi ile router'ın arayüzünden gördüğüm IP adresi farklı.
    Yani bana gerçek IP değil de bir nevi sanal ip olan CGN IP vermelerinden kaynaklandığını anladım.

CGN (Carrier Grade NAT) nedir?
    CGN (Carrier Grade NAT) olarak bilinen yapı temel olarak tek bir IP adresi üzerinden birden fazla kullanıcının internete çıkış yapmasını sağlar.
    Bunu zaten evimizdeki modemler yapıyor ve modeme bağlı tüm cihazları NAT sayesinde tek bir IP adresi üzerinden internete çıkartabiliyorlar. Benzer bir yapıyı servis sağlayıcılar da kullanarak IP adresi satın almadan daha ekonomik olarak çözüm sağlıyorlar yani CGN denilen yapı ile tek bir IP adresi kullanarak birden fazla kullanıcının internete çıkış yapmasını sağlayabiliyorlar.

Servis sağlayıcı için ekonomik ve mantıklı görünen bu sistem biraz üst seviye kullanıcılar için aşağıdaki problemlere sebep oluyor.

CGN (Carrier Grade Nat) IP ile internete bağlanan bir kullanıcı ne yapamaz?
    • Port Yönlendirmesi yapamaz.
    • IP kamera ve benzeri evdeki cihazlara uzaktan erişemez, Uzaktan masaüstü bağlantısını gerçekleştiremez.
    • DDNS yapısını kullanamaz, Asus modem ve router'larda ücretsiz sağlanan bu sistem ile evdeki modeme uzaktan torrent dahi ekleniyor.
    • Tekil IP gerektiren işlemleri yapamaz.
    • SAP kullanan kişiler uzak bağlantı ile şirketlere bağlanır ama oturumları çok çabuk düşebilir.

ve benzeri yerlerde görünen gerçek WAN IP ile, router üzerinden görülen IP adresleri farklı.
    Bu durumu süperonline'ın 0850 2220222 nolu telefonundan defalarca anlatıyorum ama ısrarla anlamak istemiyorlar.

Sorunu nasıl anladım?
    Modem üzerinde gördüğüm ve superonline yetkililerinin verdiği IP adresim : WAN IP: 100.67.110.xx

https://www.whatismyip.com den gördüğüm IP adresi ise şu şekilde ; 195.142.178.xxx

Halbuki komşu sitede süperonline kullanan arkadaşımda bu sorun yok. Onun WAN IP'si ile gerçek IP'si aynı.

ASUS Router'da arayüzünde de bunu hata olarak bildiriyor zaten.
    The WAN IP is not the external IP. External IP-based services will not work.
    WAN IP, harici IP değildir. Harici IP tabanlıhizmetler çalışmayacaktır.

CGN IP Süperonline Fiber Çözüm yolu :

Müşteri hizmetlerini arayıp hiç detaya girmeden 192.168.1.58 ip adresini 55 nolu porta yönlendirmek istiyorum derseniz sorun çözülebiliyor.
    Kendiniz de modemdem yapabilirsiniz deseler bile dinlemeyin ve işlemleri onlara yaptırın.

Ekli Dosyalar:

Sayfayı Paylaş